کلیه اقدامات و برنامه ریزی ها در جایزه MAKE ایران زیر نظر مستقیم بنیاد جهانی MAKE قرار داشته و ارزیابی سازمان های ایرانی بر اساس کلیه شاخص های ارزیابی 150 گانه MAKE که در چهار لایه طراحی گردیده اند صورت می پذیرد. ارکان برگزاری جایزه جهانی MAKE در ایران شامل Iran MAKE Award Supreme Council، Iran MAKE Expert Panel و Iran MAKE Award Secretariat از طرف بنیاد جهانی MAKE به طور رسمی برگزاری این ارزیابی جهانی را در کشور بر عهده دارند.

شورای عالی راهبری جایزه جهانی سازمان دانشی برتر در ایران (Iran MAKE Award Supreme Council):

شورای عالی راهبری جایزه جهانی MAKE در ایران متشکل از خبرگان برجسته دانشگاه صنعتی شریف در حوزه مدیریت سازمان با نگاه دانش محور بوده و ریاست این شورا بر عهده جناب آقای دکتر سعید سهراب پور رئیس سابق دانشگاه صنعتی شریف در فاصله سالهای 1376 تا 1389 است و سیاست گذاری های کلان برگزاری جایزه MAKE در ایران مطابق ضوابط و ملاحظات بنیاد جهانی MAKE را زیر نظر دارد.

کمیته داوری جایزه سازمان دانشی برتر ایران (Iran MAKE Expert Panel):

کمیته داوری جایزه جهانی سازمان دانشی برتر ایران متشکل از اساتید و خبرگان بین¬المللی مدیریت دانش محور، نوآوری و سرمایه فکری می باشد. داوران جایزه در کمیته های تخصصی به بررسی و ارزیابی سازمان های دانشی برتر ایران طی 3 مرحله و با مشورت مشاورین و مدیران بین المللی دارای سابقه مدیریت و هدایت سازمان های پیشرو دنیا در حوزه مدیریت دانش محور و مورد تایید بنیاد جهانی جایزه MAKE، می پردازند. اسامی داوران تا روز برگزاری جایزه محرمانه می باشد.

دبیرخانه جایزه سازمان دانشی برتر ایران (Iran MAKE Award Secretariat):

دبیرخانه جایزه سازمان دانشی برتر ایران در دانشگاه صنعتی شریف کلیه امور اجرایی جهت برگزاری جایزه و هماهنگی های لازم با بنیاد جهانی MAKE و نیز ارتباطات و تعاملات بین المللی لازم در این خصوص را انجام می دهد. همچنین این دبیرخانه هدایت و توانمندسازی سازمان های شرکت کننده را با مجموعه اقداماتی نظیر برگزاری کارگاه های عملیاتی، بازدیدهای داخلی و بین المللی، نشست های هم اندیشی، سخنرانی مدیران ارشد سازمان های پیشرو بین المللی بر عهده دارد.

ارزیابی سازمان های ایرانی در جایزه MAKE طی 3 مرحله و با مشارکت متخصصین و اساتید بین¬المللی حوزه های مدیریت دانش محور، نوآوری و سرمایه های فکری از کشورهای پیشروی جهان و با به معیارهای توجه بنیاد جهانی جایزه MAKE صورت می پذیرد. داوران جایزه پس از شناسایی و آموزش توسط مستندات ارائه شده از سوی دبیرخانه جایزه در کمیته های تخصصی شروع به فعالیت می نمایند. اسامی داوران تا روز اعلام نتایج داوری ها محرمانه باقی می ماند. مراحل 3 گانه داوری جایزه MAKE در ایران به شرح زیر است:

با مشخص شدن رتبه نهایی، سازمان های دانشی برتر ایران در 8 حوزه تخصصی جایزه MAKE در ایران معرفی و سازمان های دانشی برتر ایران در مجموع سطح کشوری به جایزه MAKE آسیایی معرفی خواهند شد.

همانظور که در معرفی محورهای جایزه MAKE اشاره شده است، در ارزیابی MAKE کلیه ارکان سازمان که در مدیریت دانش‌محور و خلق ارزش از دانش نقش دارند مورد بررسی داوران قرار می‌گیرند. از این رو حضور در این ارزیابی مشارکت کلیه بخش‌های سازمان را می‌طلبد.

همجنین باید خاطر نشان نمود که داوران جایزه MAKE در بازدیدهای حضوری به دنبال دستیابی به تصویری واقعی از فعالیت‌های روزمر بخش‌های مختلف سازمان هستند، از این رو بازدید حضوری با مصحبه با کلیه بخش‌های سازمان در محل کار آنان، به تشخیص داوران و بدون اطلاع هماهنگی قبلی صورت می‌پذیرد.

باید توجه داشت که هدف اصلی حضور سازمان‌های دنیا در جایزه جهانی MAKE آشنایی صریح و بی‌واسطه با نقاط ضعف و قوت خود در حوزه خلق ارزش از دانش به منظور دریافت راهنمایی‌های درست و اطلاع دقیق از وضعیت خود در میان سایر سازمان‌هاست. از این رو ارائه اطلاعات دقیق و جامع از واقعیت‌های سازمانی به داوران ارزیابی MAKE ضروری است.