رویکرد دانش‌محور به تولید و کسب و کار به معنای به‌کارگیری نظام‌مند تجربیات، نوآوری‌ها و سرمایه‌های فکری کشور در مسیر توسعه، نقشی حیاتی در دستیابی هر چه بیشتر کشور به شاخص‌های توسعه‌ای داشته و کلیه سازمان‌ها، موسسات و شرکت‌هایی که تجربه و نوآوری آن‌ها را در پیشبرد اهدافشان یاری می‌رساند، می‌توانند به خوبی از مزیت‌های مدیریت دانش‌محور استفاده نمایند.

چهارمین دوره جایزه جهانی سازمان دانشی برتر همزمان با هفدهمین دوره برگزاری این جایزه در سطح جهانی و همگام با گسترش روز‌افزون اهمیت دانش و رویکرد دانش‌محور در کشور در سال جاری برگزار خواهد شد. جایزه جهانی MAKE که بزرگ‌ترین و معتبرترین مرجع ارزیابی و هدایت سازمان‌های دنیا در حوزه خلق ارزش از دانش به شمار می‌رود، هرساله به طور رسمی به نمایندگی از بنیاد جهانی MAKE توسط دانشگاه صنعتی شریف در کشور برگزار می‌شود و سازمان‌های برتر کشور در جایزه MAKE ایران به ارزیابی آسیایی MAKE راه می‌یابند.

دانشگاه صنعتی شریف به عنوان مجموعه‌ای پیشگام درحوزه علم فناوری در کشور، برگزاری جایزه جهانی MAKE در ایران را فرصتی برای جمع‌بندی مجموعه نتایج اقدامات سازمان‌ها، شرکت‌ها و موسسات کشور می‌داند که با تبادل تجربیات و سنجش بر اساس معتبرترین شاخص بین‌المللی در حوزه مدیریت سرمایه‌های دانشی در سطح دنیا ،می‌تواند کمک به سزایی به هم‌افزایی اقدامات در راستای خلق هرچه بیشتر ارزش از سرمایه‌های دانشی کشور نماید و به رشد و توسعه روزافزون پیشرفت‌های مبتنی بر دانش در کشور منجر شود.

امروزه و در گذار از اقتصاد صنعتی به اقتصاد دانش‌بنیان که بر پایه علم و فناوری قرار دارد، دنیای کسب و کار شاهد رشد روز افزون نگاه‌ها به دانش به عنوان سرمایه اصلی سازمان‌ها در مسیر ارتقای جایگاه و ارائه سطوح بالاتر خدمات، محصولات و راهکارها است. بدون تردید رشد مولفه‌های تولید، خدمات و ارائه راهکارهای رقابتی در کلیه حوزه‌های کسب و کار و دستیابی کشور به جایگاه اقتصادی برتر در سطح منطقه نیازمند توجه عمیق کلیه موسسات، مراکز و سازمان‌های کشور به استفاده موثر از سرمایه‌های دانشی است.

در یک نگاه کلی بهره‌گیری بنگاه‌ها از تجربیات پیشین خود در کسب و کار همراه با بسترسازی به منظور نوآوری و خلق دانش و در کنار آن توجه به مدیریت دانش محور و نوآوری به مثابه سرمایه‌های فکری سازمان، ارکان اصلی مدیریت دانش ‌محور را تشکیل داده و رمز موفقیت بنگاه‌ها در عصر رقابتی امروز به شمار می‌آید.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بدین وسیله ضمن تشکر و حمایت از دانشگاه صنعتی شریف در برگزاری ارزیابی جهانی سازمان دانشی برتر (MAKE) در کشور، حضور در این ارزیابی بین‌المللی را فرصتی ارزشمند برای بهره‌گیری کلیه موسسات، مراکز و سازمان‌های کشور از تجربیات سازمان‌های پیشرو دنیا در حوزه مدیریت دانش محور‌ و شاخصی به منظور نمایان ساختن ارزش‌آفرینی حاصل از مدیریت دانش محور، نوآوری و سرمایه فکری می‌داند. امید است با اهتمام ویژه سازمان‌های کشور در عرصه مدیریت دانش‌محور در آینده نزدیک شاهد کسب جایگاه برتر منطقه‌ای در ارزیابی بین‌المللی سازمان دانشی برتر (MAKE) برای کشور عزیزمان باشیم.

Iranian companies must be prepared to compete regionally/globally. Competitive pressures demand that Iranian companies develop organisational capabilities to successfully compete in the global Knowledge Economy. The MAKE(sm) studies allow Iranian companies to compare themselves to the best companies in the world in order to improve their processes and capabilities to become leaders in their business sectors.

As knowledge management is comparatively novel in Iran, it is suggested that they pay attention to many aspects. Here is a few hints:

Iranians are natural entrepreneurs and innovators who over the centuries have been admired for their business skills and acumen. In the 21st century the challenge for Iranian individuals and organisations is to adapt and adopt best practices which will allow them to become leaders in their chosen fields and business sectors. By participating in the Iran MAKE Award, Iranian companies have a unique opportunity to benchmark best knowledge practices and processes and transform their organisations into global leaders.

با برگزاری هرساله جایزه جهانی MAKE در ایران، شاهد نشانه‌های تحول دیدگاه‌ها به نگاه دانش‌محور و نقش آن در مدیریت سازمانی هستیم که یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های آن را می‌توان در آشکار شدن نشانه‌های پذیرش مدیریت دانش محور به عنوان رویکردی برای مدیریت کلیه ابعاد سازمانی با نگاه دانش‌محور و پرهیز از نگاه بخشی به آن دانست. در حقیقت الگوی جهانی MAKE به دنبال تبیین و تثبیت جایگاه نگاه دانش‌محور در کلیه اقدامات، تصمیمات ، برنامه‌ریزی‌ها و فعالیت‌های سازمان از سطوح کلان و استراتژیک تا سطوح عملیاتی در سازمان است. به رسمیت شناختن تجزیه و تحلیل موقعیت دانشی سازمان و برنامه‌ریزی و هدایت منابع در جهت رسیدن به سطح دانشی مطلوب در کلیه اقدامات و فعالیت‌های سازمان، از جمله دیگر شاخصه‌های مهمی است که ارزیابی جهانی MAKE سازمان‌ها را در آن جهت هدایت می‌نماید.

برگزاری استاندارد و رسمی جایزه جهانی MAKE در ایران، این فرصت منحصر به فرد را در اختیار سازمان‌های ایرانی قرار داده است تا با دسترسی مستقیم به معتبرترین و جامع‌ترین الگوی ارزیابی بین‌المللی در حوزه مدیریت دانش‌محور و ارزیابی استاندارد تحت نظارت بنیاد جهانیMAKE، ضمن آشنایی دقیق با جایگاه خود در حوزه مدیریت دانش‌محور در میان سایر سازمان‌ها، با تجربیات صدها سازمان‌ پیشرو دنیا که در طی 17 دوره برگزاری مستمر این جایزه از سال 1998 همواره مسیر توسعه دانش‌محور خود را با معیارهای بین‌المللی MAKE سنجیده و برنامه‌ریزی نموده‌اند، به طور مستقیم آشنا گردند.

امروزه با دگرگونی جایگاه سنتی دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی در دنیا، پاسخ‌گویی به نیازهای جامعه و صنعت، پویایی و نتیجه‌گرایی جزو ویژگی‌های ذاتی دانشگاه پیشرو به شمار می‌رود و مهم‌ترین انتظار جامعه از دانشگاه کمک به تولید ارزش از دانش است.

در این میان یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های دانشگاه صنعتی شریف در راستای رسالت‌های خود بر ارتقای توان ارزش‌آفرینی سازمان‌های کشور از سرمایه‌های دانشی، ارزیابی و هدایت سازمان‌های ایرانی با برگزاری هر ساله جایزه جهانی سازمان دانشی برتر (MAKE) در ایران می‌باشد. بدون شک اندازه‌گیری فاصله دقیق میان سازمان‌های ایرانی و سازمان‌های دانشی پیشرو دنیا و بهره‌گیری از تجربیات بین‌المللی در کنار توسعه راهکارهای بومی می‌تواند نقش اثرگذاری در هدایت موثر فعالیت‌های کشور در حوزه ارزش‌آفرینی از دانش داشته باشد. دانشگاه صنعتی شریف به ارتقای موقعیت سازمان‌های کشور در عرصه بین‌المللی با بهره‌گیری از اصول علمی اهتمام ویژه‌ای داشته و برگزاری ارزیابی جهانی سازمان دانشی برتر (MAKE) را گامی مهم در شناسایی نقاط ضعف و قوت سازمان‌های کشور برای طراحی موثرراهکارهای ارتقا می‌داند.

دانشگاه صنعتی شریف افتخار آن را دارد تا در کنار فعالیت درخشان به عنوان پیشروترین مجموعه علمی کشور در حوزه‌های فنی، مهندسی و مدیریتی؛ در راستای تبدیل علم به عمل و نیز به‌کارگیری آخرین دستاوردهای علمی دنیا در ارتقای کارآیی سازمان‌های ایرانی، طیف گسترده‌ای از خدمات دانش‌محور را با تکیه بر توان متخصصین داخلی و همکاری با معتبرترین نهادهای علمی دنیا به سازمان‌های کشور ارائه نماید. به گونه‌ای که در کنار دستاورهای ممتاز علمی، دانشگاه صنعتی شریف بزرگ‌ترین و معتبرترین مرکز تحقیقاتی ارائه خدمات دانش‌محور به سازمان‌های کشور به شمار می‌رود.