خلق ارزش از سرمایه‌های دانشی سازمان به عنوان مهم‌ترین و پربازده‌ترین منبع عصر حاضر در کسب موفقیت و دستیابی به اهداف سازمانی، مهم‌ترین دغدغه سازمان‌های پیشرو دنیا به شمار می‌آید. از جمله مهم‌ترین فعالیت‌های سازمان‌های سراسر دنیا در راستای هدایت فعالیت‌های دانش‌محور در جهت ارزش‌آفرینی از سرمایه‌های دانش، حضور در ارزیابی‌های سالانه جایزه سازمان دانشی برتر (MAKE: Most Admired Knowledge Enterprise) می‌باشد. الگوی ارزیابی سازمان دانشی برتر به درخواست ده‌ها سازمان‌ پیشرو دنیا از موسسه تحقیقات مدیریت دانش محور و سرمایه فکری Teleos انگلستان و پس از تحقیقات و مطالعات گسترده موسسه Teleos بر روی بیش از 100 الگوی پیاده‌سازی عملیاتی مدیریت دانش محور در سازمان‌های موفق دانشی در سراسر جهان طی نزدیک به دو سال از 1996 تا 1998 میلادی تدوین گردید. این الگو با بیش از 150 شاخص معتبر عملیاتی که در هشت محور اصلی طراحی شده است حاصل تجمیع تجربیات و تلاش‌های صدها مدیر، متخصص و محقق حوزه مدیریت دانش‌محور سازمانی از سرتاسر دنیاست که با موسسه Teleos در این زمینه همکاری داشته‌اند.

با طراحی الگوی MAKE و با درخواست سازمان‌های مشارکت‌کننده در طراحی این الگو، موسسه Teleos با همکاری شبکه جهانی دانش KNOW Network از سال 1998 اقدام به برگزاری جایزه جهانی سازمان دانشی برتر (MAKE: Most Admired Knowledge Enterprise) به صورت سالیانه در سراسر دنیا نمود. امروزه جایزه جهانی MAKE به عنوان بزرگ‌ترین و معتبرترین مرجع ارزیابی مدیریت دانش‌محور سازمانی از سال 1998 تا کنون هر ساله با حضور مستمر هزاران سازمان نظیرBP، Shell، World Bank، Siemens، Tata، Samsung، Nokia، Unilever، LG، Toyota، Ford، Honda، Apple، Google، Merck، Dow Chemical، Accenture، Dell، Deloitte، IBM،McKinsey ، Procter & Gamble، 3M، Sony، Citigroup، Microsoft، HP، Yahoo، POSCO، BMW، Nissan، Renault، Chevron، Schlumberger، Halliburton، Total، Intel، Telefónica، NASA و ... از 4 قاره و بیش از 100 کشور دنیا برگزار می‌شود و مهم‌ترین هدف آن هدایت سازمان‌های دنیا در مسیر خلق ارزش از دانش می‌باشد.

این جایزه به دنبال ارزیابی سازمان‌ از منظر مدیریت دانش‌محور در کلیه ابعاد و فعالیت‌های سازمانی به منظور خلق ارزش برای ذی‌نفعان از طریق تبدیل دانش‌ و سرمایه‌ فکری به محصولات/خدمات/راهکارهای بهتر است و در این مسیر با شناساندن جایگاه سازمان در میان سایر سازمان‌ها در حوزه مدیریت دانش‌محور به ارائه توصیه‌های عملیاتی مبتنی بر تجربیات سازمان‌های پیشرو به منظور ارتقای نگاه دانش‌محور و خلق ارزش از دانش در قالب گزارش‌های تحلیلی و کاملا محرمانه به سازمان‌های می‌پردازد.

جایزه سازمان دانشی برتر ایران (Iran MAKE Award) که از سال 2011 به طور رسمی و زیر نظر مستقیم بنیاد جهانی MAKE توسط دانشگاه صنعتی شریف برگزار می‌شود، در سطح منطقه‌ای/ملی بوده و به طور مشابه هر ساله در قاره‌های اروپا، آمریکای شمالی، آسیا برگزار می‌شود.

برگزاری جایزه جهانی MAKE در کشور تا کنون با استقبال بیش از 100 سازمان ایرانی همراه بوده که ضمن آشنایی دقیق با جایگاه خود در حوزه مدیریت سازمانی با نگاه دانش‌محور از منظر 150 شاخص معتبر عملیاتی بنیاد جهانی MAKE، از راهکارهای معتبر عملیاتی ارائه شده در گزارش‌های تحلیلی اختصاصی برای هر سازمان به منظور ارتقای خلق ارزش از دانش در سازمان خود بهره می‌برند. همچنین سازمان‌های برتر ایران به طور مستقیم به ارزیابی‌های آسیایی سازمان دانشی برتر (Asian MAKE Award) راه می‌یابند.

هدایت و سازماندهی این جایزه در ایران توسط دانشگاه صنعتی شریف و زیر نظر شورای عالی راهبری جایزه جهانی MAKE در ایران انجام می‌شود. دانشگاه صنعتی شریف ارزیابی سازمان‌های شرکت کننده داخلی را توسط کمیته عالی داورای متشکل از اساتید و خبرگان بین‌المللی MAKE و تحت استاندارد‌های بنیاد جایزه MAKE انجام داده و برترین سازمان‌های کشور را جهت حضور در ارزیابی‌های آسیایی به بنیاد جهانی MAKE معرفی می‌نماید.

حضور در جایزه MAKE ایران فرآیندی تقریبا یک ساله است که طی این مدت سازمان در مراحل مختلف مورد ارزیابی متخصصین و استید برجسته مدیریت دانش‌محور قرار گرفته و انواع آموزش‌ها، تبادل تجربیات با سایر سازمان‌ها و شناسایی موقعیت سازمان در میان سایر سازمان‌ها و ارائه راهکارهای ارتقای ارزش‌آفرینی از دانش به سازمان ارائه می‌شود.